Zabytki w Tunezji. Atrakcje, które warto zobaczyć. Co warto zwiedzić w Tunezji?

Tunezja idealnie się sprawdza jako miejscówka na wakacje, niezależnie od tego, czy planujemy dłuższy pobyt, czy tylko kilkudniową wycieczkę. Można tutaj przyjechać o każdej porze roku, choć zimą trzeba się liczyć z nieco niższymi temperaturami. Zobacz, jakie są największe atrakcje turystyczne tego kraju i co warto zobaczyć podczas urlopu w Tunezji.

Wielki Meczet w Susie

Susa, znana także jako Sousse, to tunezyjskie miasto portowe i bardzo popularny kurort wypoczynkowy nad Morzem Śródziemnym. Turystów przyciągają tutaj piękne, piaszczyste plaże oraz imponujące zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. Do najważniejszych budowli w Susie zalicza się Wielki Meczet, wybudowany w połowie IX wieku, niedługo po tym, jak miastem zaczęli władać emirowie z dynastii Aghlabidów.

Meczet wyróżnia się surową, prostą bryłą. Jest otoczony z trzech stron murem obronnym, natomiast od dziedzińca widać kolumnadę z mauretańskimi łukami. Kopuły, które widać na minaretach, dobudowano dwa wieki później. Arkadowy dziedziniec meczetu jest wyłożony marmurem – jest to jedyna część, do której wstęp mają zwiedzający. Przed wejściem do środka warto sprawdzić zasady dotyczące ubioru.

Ribat w Susie

Kolejnym ważnym zabytkiem w Sousse jest Ribat. To VIII-wieczny wojskowy klasztor muzułmański i jedna z najstarszych fortec, jakie znajdują się na terenie Tunezji. Rozległy dziedziniec otaczają galerie z celami, a nad całością wznosi się wieża strażnicza – podczas zwiedzania klasztoru można wejść na jej szczyt i podziwiać z góry panoramę okolicy.

Medyna w Susie

W Afryce Północnej medyną nazywane jest stare miasto. Pierwszym skojarzeniem z medyną jest bazar, i słusznie, bo właśnie tutaj koncentruje się miejski handel, prócz tego w arabskim starym mieście podziwiać można unikatową architekturę, zapoznać się z lokalnymi tradycjami i skosztować tunezyjskich specjałów. Medyna jest też idealnym miejscem na zakupy – warto zajrzeć zwłaszcza na stragany z przyprawami, wyrobami rękodzielniczymi, biżuterią, olejkami.

Chrześcijańskie katakumby

Niezwykłym miejscem w Susie są też stare katakumby, pochodzące z IV i V wieku. Służyły one w przeszłości jako miejsce pochówku dla chrześcijan – w korytarzach znajduje się około 15 tysięcy grobów. Katakumby w całości znajdują się pod ziemią i ciągną na ponad 5,5 km, ale dla zwiedzających udostępniono tylko krótki fragment tuneli, nazywany katakumbami Dobrego Pasterza.

Monastyr – Stare Miasto

Niedaleko od Susy leży Monastyr, portowe miasto, którego początki sięgają czasów fenickich i rzymskich. Największy rozkwit Monastyru przypada jednak na średniowiecze, kiedy miastem rządzili Aghlabidowie. Monastyr początkowo pełnił rolę wojskowej bazy dla cesarzy Rzymu, kiedy organizowali oni swoje kampanie afrykańskie. Największą atrakcją turystyczną Monastyru jest jego starówka, z ruinami średniowiecznych fortyfikacji, Wielkim Meczetem oraz imponującym ribatem Harthema. Ribat wybudowano pod koniec VIII wieku. To okazała, wznosząca się nad wybrzeżem budowla, która ze względu na swoją urodę służyła wielokrotnie jako sceneria dla różnych filmów.

Mauzoleum Bourgiby

Odwiedzając Monastir warto zajrzeć do bardzo szczególnego dla Tunezyjczyków miejsca, jakim jest mauzoleum Burgiby. Habib Burgiba urodził się właśnie w tym mieście. Zasłynął swoją walką o niepodległość Tunezji i został jej pierwszym prezydentem po zniesieniu monarchii. Mauzoleum stoi w centralnej części muzułmańskiego cmentarza, a jego minarety górują nad resztą zabudowań mediny.

Sidi Bou Said

Przyjeżdżając do Tunezji na pewno warto odwiedzić Sidi Bou Said, które uchodzi za jedno z najciekawszych i najbardziej klimatycznych miejsc. Jest to miasteczko oddalone o około 20 km od Tunisu, położone tuż nad samym morzem. Pełno w nim krętych, wąskich uliczek, po których można spacerować godzinami, podziwiając domy z charakterystycznymi, niebieskimi maszrabijjami i wolutami z kutego żelaza. Miasteczko słynie też z doskonałej kuchni i klimatycznych kawiarenek. Obok portu rozciąga się piaszczysta plaża, na której można spokojnie wypocząć albo oddać się aktywnemu uprawianiu sportów wodnych.

Kairuan

Jest to miasto zaliczane do świętych miejsc islamu, z ponad setką meczetów. Najsłynniejszym jest Meczet Sidi Ukby, najważniejszy w całej Afryce Północnej. Powstał w IX wieku, w miejscu zniszczonej świątyni. Turyści mogą wejść do środka, ale tylko przez jedną główną bramę, od ulicy Ukba ibn Nafi. Dziedziniec meczetu jest otoczony kolumnami, na których wznoszą się łukowe portyki. W północnej części wnosi się na 35 metrów trzypoziomowy minaret.

Drugim słynnym meczetem jest Zawija Sidi Sahab, z grobem Abu Zama el-Belawiego, który był przyjacielem Mahometa, nie-muzułmanie mogą go jednak oglądać jedynie od zewnątrz. Odwiedzając Kairouan koniecznie trzeba zajrzeć do Basenów Aghlabidów – to dwa wielkie zbiorniki na wodę, wybudowane w IX wieku. Centralna część mediny zajmuje Bir Barouta, czyli koło czerpakowe, pobierające świętą wodę dla pielgrzymów.

Hammamet

Hammamet leży nad Morzem Śródziemnym i zalicza się do najchętniej odwiedzanych kurortów na wybrzeżu Tunezji. Turystów przyciągają rajskie plaże oraz liczne zabytki kultury islamskiej, w tym zabytkowa medina i stary fort. Hammamet znany jest też z uprawy jaśminu.

Karkawan

To starożytne miasto fenickie, którego ruiny pochodzą z VI wieku p.n.e. Do czasów współczesnych zachowała się siatka ulic, fragmenty mozaik, pozostałości po murach obronnych miasta, urządzenia sanitarne z prywatnych willi mieszkańców. W Karkawanie można też obejrzeć ruiny największego w Afryce Zachodniej sanktuarium punickiego oraz starożytną nekropolię. Cały kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Al-Dżamm

Al-Dżamm, nazywane również po francusku El Jem, to niewielkie miasto we Wschodniej Tunezji, znane przede wszystkim ze świetnie zachowanego amfiteatru rzymskiego. Amfiteatr wzniesiono w III wieku naszej ery, prawdopodobnie z polecenia cesarza Gordiana I. Pod względem wielkości amfiteatr w El Jem przewyższa tylko rzymskie Koloseum oraz starożytny amfiteatr w chorwackiej Puli.

Kartagina

Kartagina to stanowisko archeologiczne niedaleko Tunisu, otwarte dla zwiedzających. Miasto założyli Fenicjanie z Tyru, w IX wieku p.n.e., i z czasem ten ważny ośrodek handlowy został stolicą imperium kartagińskiego. Miasto mocno ucierpiało podczas wojen punickich, ale zostało odbudowane jako rzymska kolonia. W kolejnych wiekach Kartagina przechodziła z rąk do rąk, by ostatecznie stać się częścią arabskich podbojów. W średniowieczu miasto powoli traciło swoich mieszkańców i w końcu upadło – ponownie odkryto je w XIX wieku. Obecnie można tu zobaczyć ruiny pałaców i willi, stare termy, amfiteatr.

Sahara

Sporą część terytorium Tunezji zajmuje pustynia Sahara. Najwygodniej jest ją zwiedzać na quadach albo w samochodach terenowych, inną ciekawą opcją jest wyprawa pieszo. Podczas wycieczki koniecznie trzeba zwiedzić jedną z saharyjskich oaz, na przykład Al-Burmę, Dakasz, Kabis, Szabikę. Atrakcją oazy są nie tylko palmy, ale i pozostałości po rzymskich osadach. Krajobraz Sahary często nazywany jest księżycowym i ze względu na ten klimat często kręci się tu filmy, m.in. „Gwiezdne Wojny”.

Tunis

Tunis to stolica Tunezji. Początki miasta sięgają czasów fenickich, po wojnach punickich Tunis przeszedł we władanie Rzymu. Warto tu zobaczyć liczne pałace, medresy, kasbę ze średniowiecznym meczetem, zabytkową medynę, rzymskokatolicką katedrę św. Wincentego. Tunis może się też pochwalić wspaniałą kolekcją eksponatów zgromadzonych w muzeum archeologicznym.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *